Dava Dosyalarında Karekod Kullanımı

Karekod, teknolojiyle yaratıcılığın birleştiği ve günümüzde pek çok alanda kullanılabilen bir sistemdir. İçine yüklenen verilere kolaylıkla ve çok kısa bir sürede ulaşılabilme imkanı sunan bu sistemin kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır. Gündelik hayattaki kişisel uygulamalardan başlayarak; reklam ve pazarlama alanlarına dek geniş bir kullanım ağına sahip olan karekodlar artık her an her yerde karşımıza çıkabilmektedir.

Özellikle mobil teknolojilerin gelişmesiyle birlikte karekodların kullanım alanının yaygınlaştığını söyleyebiliriz. İletilmek istenilen mesajları küçük bir alana sığdırmak ve bu mesajları en kolay yolla hedef kitlesine iletmek isteyen herkes, karekod uygulamasından yararlanabilir.

Karekod uygulamasından faydalanmak istiyorsanız, örneğin kişisel bir karekod oluşturabilir ve adınız, mesleğiniz, telefon numaranız ve web sitenizin linki gibi bilgileri bu karekod içine yerleştirebilirsiniz. Kişisel karekodunuzu kartvizitinize yerleştirebilir, web sitenizde yer almasını sağlayabilir, hatta tişörtünüze bastırabilirsiniz. Bilgilerinize ulaşmak isteyen herkes karekodunuzu akıllı telefonu ya da bilgisayarına okutarak sizi kolaylıkla tanıyabilir ve sizinle iletişime geçebilir.

Güney Kore ve Japonya gibi teknolojisi ve mobil uygulamaları gelişmiş ülkelerde karekodlar yoğun olarak kullanılmaktadır. Örneğin Japonya’da ürünleri sadece karekod kullanarak satan marketler bulunmaktadır. Bu marketlerde, her ürünün fotoğrafının altına ürünün içerik ve fiyat bilgilerinin bulunduğu karekodlar yerleştirilir. İstedikleri ürünlerin karekodlarını mobil cihazlarına okutarak ürün hakkında bilgi edinen ve ürünü sipariş eden tüketiciler, bu sayede alışverişlerini en hızlı ve zahmetsiz şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Artık her yerde görmeye alıştığımız karekodlar, bilgi paylaşımını hızlandıran ve hayatı kolaylaştıran dijital uygulamalardır. Kullanım alanları gün geçtikçe artmakla birlikte, üretilen ürünlerin ambalajlarında, seyahat ve etkinlik biletlerinde, billboardlarda,  reklam-tanıtım faaliyetlerinde, satış ve pazarlama hizmetlerinde, kitap, katalog ve afiş gibi basılı materyallerde  sıklıkla yer almaktadır.