Çocuk Velayeti Kaç Yaşına Kadar Anneye Verilir?

Velayet, çocuğun haklarının yalnızca bir ebeveyne ait olması durumudur. Velayet işlemleri genellikle boşanma gibi durumlarda devreye girmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda velayet işlemleri de anlaşmalı olarak yapılabilmektedir. Velayet için her iki tarafta istekli ise o zaman iş tamamen mahkemeye kalmaktadır. Velayetin kime verileceği çoğu zaman bellidir. Fakat istisna oluşturan durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Peki, çocuk velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir? Velayet konusunda anneler her zaman bir adım öndedir.

Çocuğun gelişimi annenin yanında iken çok daha sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir. Tabi ki bu durum anneden anneye farklılık gösterecektir. Çocuğun velayeti herhangi farklı bir durum olmadığı müddetçe anneye verilecektir. Bu durum özellikle henüz kendi kendine beslenemeyen ve dış yardımlara ihtiyaç duyan bebekler için geçerlidir. Bu tarz ufak bebekler için en güvenli yer annelerinin yanı olacaktır. Bu sebeple birçok mahkeme bu yönde karar almaktadır. Çocuk 7 yaşından küçük ise büyük ihtimalle anneye verilecektir. Çocuğun daha büyük olması durumunda ise işler değişecektir. 12-18 yaş aralığındaki akılları eren erişkin çocuklardan fikir alınması ve o doğrultuda kararlar alınması gerekecektir.

 

Çocuğun pedagojik kontrolden geçirilmesi

Çocuğun pedagojik kontrollerden geçirilmesi oldukça önemli bir detaydır. Bu durum erişkin sayılan daha büyük çocuklar için geçerli bir durumdur. Bu noktada çocuğun fikirleri ve düşünceleri alınacak ve mahkemeye iletilecektir. Pedagog eşliğinde yapılan bu kontroller çocuğun psikolojik ve ruhsal durumunu ortaya koyacaktır. Bu noktada çocuğun istekleri de değerlendirilecek ve velayet ya anneye ya da babaya verilecektir. Velayetin babaya verilmesi durumu ancak bu tarz kontroller sonrası mümkündür. Küçük çocuklarda aksi bir durum olmadığı müddetçe velayet anne tarafına verilecektir.

 

Velayet değişikliği gerektiren durumlar

Velayet değişikliği denen durum velayetin bir ebeveynden alınıp diğer ebeveyne verilmesi durumudur. Bu durumun gerçekleşmesi o kadar kolay değildir ve yeniden dava açılması gerekecektir. Bu nokta velayeti alan taraf çocuğa iyi bakamıyorsa ve çocuk halinden memnun değil ise diğer ebeveynin dava açması olumlu olarak karşılanacaktır. Bu noktada tüm değerlendirmeler yeniden yapılacak ve yeni bir karar alınacaktır.