Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Anneye Verilir?

Boşanma durumlarında sadece boşanan çift değil çocuklarda büyük oranda etkilenmektedir. Çocukların ebeveynlerinden daha çok etkilendiği ve psikolojik olarak yıprandığı boşanma işlemlerinin en zor kısmı çocuğun hangi ebeveyne verileceğidir. Her iki tarafta çocuğu almak istemekte fakat en doğru karar hakim tarafından verilmektedir. Çocuk velayeti durumlarında birçok faktör ön plana çıkmaktadır. Bu faktörlerden ilki ve en önemlisi çocuğun içerisinde bulunduğu yaş grubudur.

Velayetlerin genelde anneye verildiği bilinmektedir. Babaya verilen velayetlerde bulunmaktadır fakat daha yaygın olanı velayetin anneye verilmesidir. Bunun belli sebepleri bulunmaktadır. En önemli sebebi çocuğun annesine ihtiyaç duyması ve onsuz sıkıntı çekebileceğidir. Bu sebeple çocuk belirli bir yaş sınırına kadar direk olarak anneye verilmektedir. Çocuk 0 ile 3 yaş arası bebeklik döneminde ise çoğunlukla anneye verilmektedir. Tabi bu durumda annenin durumu da son derece önemlidir. Velayet yalnızca çocuğa iyi bakacağına inanılan annelere verilmektedir.

Çocuğun verileceği ebeveyn neye göre belirlenir?

Çocuğun verileceği ebeveynin seçimi için birçok unsur göz önüne alınmaktadır. Bunlardan ilki velayeti alacak anne ve babanın psikolojik ve ruhsal durumudur. Çocuğa zarar vereceği düşünülen kimselere velayet verilmeyecektir. Bunun dışında çocuğun yaşı da son derece önemlidir. Yaş grubu çocuğun anneye mi yoksa babaya mı verileceğini belirleyecektir. Yaş olarak çok küçük olan bebekler genellikle anneye verilmektedir. Fakat çocuk okul çağındaysa ve aklı eriyorsa onunda fikirleri alınmakta ve ona göre bir karar verilmektedir.

Çocuğun verileceği kişi seçiminde dikkat edilen bir diğer nokta ise maddi durumdur. Velayeti alacak kişinin çocuğa bakabilecek maddi özgürlüğe sahip olması gerekmektedir. Çocuğun sağlıklı ve güvenli bir ortamda yetişmesi son derece önemlidir. Tüm bu imkanları sağlayacak ve çocuğa iyi bakacak olan taraf bir adım öne geçecektir.